Petek Temizleme

mersin kombi servisi

Mersin petek temizleme firması olarak kalorifer tesisatlarınızı ve merkezi ısıtma sistemlerinizdeki ısınma problemleri veya yüksek fatura şikayetleriniz için bizleri arayıp yapınıza hiç bir zarar vermeden kalorifer tesisatlarınızı kimyasal ilaçla ve makina ile 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde tesisatlarınızı ve peteklerinizi ilk günkü gibi temizleyip siz değerli müşterilerimize teslim ediyoruz .

Petek Temizleme işlemi sonrası yaklaşık 30% yakıt tasarrufu sağlarsınız bu yüzden petek temizliği önemli ve aksatmadan yapılması gereken bir işlemdir.
Kalorifer tesisatınızın temizlenmeden kullanılmış sürecine bağlı olarak oluşmuş olan kirlilik, ısıtma sisteminizin sağlıklı çalışmasını engeller. Kalorifer tesisatınızı uzman ekiplere tescilli ürünlerle temizletmek tüm sisteminizin sağlıklı çalışmasını sağlar ve buda size hem yakıttan tasarruf sağlar, hem tüm sistemin ve kombi kazanınızın ömrünü uzatır, sizi pahalı bakım onarım masraflarından kurtarır.

Petek temizliği özel ilaç ve kimyasallarla temizlenerek, içlerinde sıvı akışını daha düzenli hale getirebilen bu yöntemle de verimi büyük oranda arttırabilen bir uygulamadır. Petekleri içlerinde zamanla meydana gelebilecek paslanma, balçıklaşma ve sıklıkla karşılaşılan kireçlenme gibi sorunlara karşı özel ilaçlı karışımlar ve kimyasallar ile yılda bir kere temizlenmelidir. Temizleme işinde kullanılan yöntemler verimi arttırmak amacıyla veya sistemlerin ömrünün uzatılması için sıklıkla kullanılması gerekmektedir. Petek temizliği yapılan dairelerde yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20 varan artışlara yardımcı olur. Isıtma sistemlerinizde ( yerden ısıtma, kalorifer petekleri) ve kombilerinizin içinde her zaman belirli miktarda su bulunması gerekir bu su zaman içerisinde kireçlenme ve balçıklaşırlar. Kirlenmeler ve aşınmalar bundan dolayı meydana gelir.

Petekleri, vanaları bu tortular daraltabilir veya tamamen tıkanıklığa neden olabilir. Her yıl tahliye vanasından suyu boşaltarak kombi tesisatınıza yeni su yüklenmesi ve suyun tazelenmesi ile bu problemlerin önüne geçemiyor muyuz diye merak ediyor olabilirsiniz? Kombi ısıtma tesisatınıza yeni ilave edilen su, daha fazla tortu oluşturabilecek madde anlamına gelir. Ve tam tersine yeni ilave edilen suyun oksijen oranı yüksek olduğundan metal yüzlerde hızlıca bir kireç oluşumu gerçekleşecektir.

Bu kireçlenme her yeniden su konulması ile yeniden artışa geçer ve aslında hiç durmaz. Dolayısıyla suyun sistemden alınması ve tazelenmesi bir katkı sağlamaz tesisat temizliğine. Zamanla kapalı devre kalorifer sistemleri kullanımla beraber, boru ve radyatörler kireçle kaplanır, suyu ısıtan plaka eşanjör kireçten çalışmaz hale gelir, plastik borular ise balçıklanır. Bir milimetrelik kireç radyatör sistemlerinde %7-8 oranında verimlilik kaybına neden olmaktadır. Kullanılan suyun sertlik derecesine göre %20den %30a kadar verim düşüşleri kireçlenmeler dolayısıyla görülebilir. Petek temizliği bu yüzden oldukça önemlidir.

Petek Temizliği ve Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?
– Kombi filtresinin sürekli olarak tıkanması durumunda,
– Petekler hiçbir şekilde ısınmadığında,
– Kombinin derecesi en yüksekteyken dahi yetersiz ısındığında,
– Peteklerin alt kısımları soğuksa,
– En son peteğin hiç yanmaması durumunda,
– Kirlenmeden dolayı kombi arızası olduğunda,
– Kalorifer peteklerinin 2 sene ya da daha uzun süreden beri temizliği hiç yapılmadıysa temizleme ve bakım işlemlerinin zamanı gelmiş demektir. Bu işlemler sonucunda meydana gelen sorunlar ortadan kalkacak ve ısınma sistemi düzgün bir şekilde çalışacaktır.